Խոսրովի արգելոցը բնապահպանական տարածք է Հայաստանում, որը գտնվում է երկրի հարավային մասում: Արգելոցը ստեղծվել է 334–338 թվականներին և անվանվել է «Խոսրովի անտառ»՝ ի պատիվ Հայոց թագավոր Խոսրով Բ Կոտակի: «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը հիմնադրվել է 1958 թվականին: Արգելոցի մշակութային պատմությունն ընդգրկում է ավելի քան 1700 տարի:
Խոսրովի արգելոցում կարելի է հանդիպել բուսական և կենդանական աշխարհի բազմազան տեսակների, ինչպես նաև տեսնել եզակի բնապատկերներ: Տարածքը ներառում է լեռնաշղթաներ, անտառներ, գետեր և ջրվեժներ: Այս արգելոցը տարբեր տեսակի կենդանիների, այդ թվում՝ կովկասյան ընձառյուծների, բեզոարյան այծերի, գորշուկների և թռչունների զանազան տեսակների բնակավայրն է:
Մեկօրյա քայլարշավը կսկսենք Խոսրովի արգելոցի մուտքից և կավարտենք Ազատ գետի կիրճում՝ «Քարերի սիմֆոնիայի» առջև։
Աստղիկի և Վահագնի ջրվեժները Խոսրովի պետական արգելոցում գտնվող 4 ջրվեժներից են։ Վահագնի և Աստղիկի ջրվեժները, որոնք անվանվել են հին հեթանոսական աստվածների անուններով, գտնվում են միմյանցից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա։
Առաջինը՝ Վահագնի ջրվեժը, որը կոչվել է ամպրոպի և պատերազմի աստծու անունով, նեղ ու հուժկու հոսանքով գահավիժում է մոտ 10 մետր բարձրությամբ ուղղաձիգ ժայռից և բախվում ներքևում գտնվող հարթ քարերին։ Գեղեցկության և սիրո աստվածուհու անունը կրող Աստղիկի ջրվեժն ավելի սահուն է և հոսում է ժայռոտ լանջից ձևավորված քարե աստիճաններով, թափվում ստորոտում գտնվող թափանցիկ ավազանի մեջ։ Ջրվեժը շրջապատված է դեպի ջրի հոսքը թեքված կանաչ ծառերով ու թփերով:
Գառնիի կիրճը ձգվում է Ազատ գետի և նրա վտակ Գողթի երկայնքով։ 2000 թվականին Ազատ գետը (Գեղարդի վանքի հետ միասին) ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտների ցանկում: Գետի կիրճում կան հսկայական սյուներ, որոնք որոշ տեղերում հասնում են մինչև 300 մետրի։
Եթե հեռվից նայենք «Քարերի սիմֆոնիային» կամ «Բազալտե երգեհոնին», ապա ժայռերը թվում է, թե նմանվում են հսկայական երգեհոնի։
Ազատ գետի կիրճում գտնվող բազալտե սյուները ձևավորվել են մագմայից, որը սառչելիս ճաքել է և բաժանվել վեցանկյուն սյուների։
Բազալտե սյուների զարմանալի սիմետրիկությունն աչք է գրավում և հիացմունք առաջացնում։ Գրեթե կատարյալ սյուներն այնպիսի տեսք ունեն, թվում է՝ դրանք հատուկ կերտվել են մարդու ձեռքով, այլ ոչ թե բնության։

Хосровский заповедник
Хосровский заповедник - это природно-заповедная территория в Армении, расположенная в южной части страны. Заповедник был создан в 334—338 гг. и получил название «Хосровский лес», в честь армянского царя Хосрова II Котака. Государственный заповедник «Хосровский лес» основан в 1958 году. Культурная история заповедника охватывает свыше 1700 лет.
В Хосровском заповеднике вы найдете разнообразные виды растений и животных, а также уникальные природные пейзажи. На его территории расположены горные хребты, леса, реки и водопады. Этот заповедник является домом для различных видов животных, включая кавказских леопардов, горных козлов, барсуков и разнообразных видов птиц.
Однодневную пешую экскурсию начнем у входа в Хосровский заповедник и закончим в ущелье реки Азат, перед «Симфонией камней».
Водопады Ваагн и Астхик
Хосровский заповедник - Водопад Ваагн
Хосровский лес - Водопад Астхик
Водопады Астхик и Ваагн входят в число 4 водопадов, расположенных в государственном Хосровском заповеднике. Водопады Ваагн и Астхик, названные именами древних языческих богов, расположенны в нескольких сотнях метров друг от друга.
Первый, получивший имя бога грома и войны - узким мощным потоком срывается с отвесной скалы высотой примерно 10 метров и разбивается о плоские камни внизу. Астхик, по имени богини любви и красоты - более плавный, порожистый, стекает по каменным ступеням, образованным скалистым склоном, в прозрачный бассейн у подножья. Водопад утопает в зелени склонившихся к потокам деревьев и кустарников.
«Симфония камней»
Симфония камней
Ущелье Гарни протянулось по длине реки Азат и притока Гохт. В 2000 году река Азат (вместе с монастырем Гегард) была включена в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. В ущелье реки находятся огромные столбы, которые местами поднимаются на высоту до 300 метров.
Если смотреть издалека на «Симфонию камней» или «Базальтовый Орган», то скалы кажутся похожими на гигантский орган.
Базальтовые столбы, которые расположены в ущелье реки Азат, образовались из магмы, расколотой при остывании системой трещин на столбики шестиугольного сечения.
Удивительная странность правильных форм базальтовых колонн приковывает взгляд и вызывает восторг. Практически совершенные столбы выглядят так, будто они специально выточены человеческой рукой, а не самой природой.