Նոր տարին Հայաստանում ավանդաբար նշում են, ինչպես և շատ այլ երկրներում՝ Ձմեռ պապով, Ձյունանուշով։ Նոր տարվա գիշերը դիմավորում են ընտանյոք հանդերձ, տոնական սեղանի շուրջ։ Ընտանիքի բոլոր անդամները հավաքվում են մի տանիքի տակ, որպեսզի ճանապարհեն հին տարին և դիմավորեն նորը։ Ընտանիքի անդամները միմյանց նվերներ են անում։ Հետո երիտասարդները գնում են դիսկոտեկներ, մասնակցում խոշոր քաղաքների հրապարակներում կազմակերպվող միջոցառումներին։ Ավագ սերունդը սովորաբար սիրում է հեռուստացույցով դիտել տոնական համերգները։
Հունվարի 6-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Սուրբ ծննդյան և Տիրոջ հայտնության տոնը։ Երեկոյան, տոնի նախօրեին, բոլոր եկեղեցիներում պատարագ է մատուցվում, որը կոչվում է Ճրագալույցի պատարագ։ Հավատացյալները մոմ են վառում եկեղեցիներում և այդ լույսը տանում տուն։ Հաջորդ օրն առավոտյան մատուցվում է Սուրբ ծննդյան պատարագ։ Կատարվում է ջրօրհնեքի արարողություն։ Ջրին ավելացվում է սուրբ մյուռոն, ջուրն օրհնվում է աղոթքով։ Օրհնված ջուրը բուժամիջոց է հանդիսանում հիվանդների համար, քանի որ հատուկ բարերար հատկություններ ունի։ Օրհնված ջուրը պահում են որպես սրբություն։
Սուրբ ծնունդը Հայաստանում ընտանեկան մեծ տոն է համարվում, որն ի մի է բերում ողջ ընտանիքին տոնական ճոխ սեղանի շուրջ։
Ամեն տարի հունվարի 28-ին Հայաստանում նշվում է «Բանակի օրը»։ Դա ՀՀ Զինված ուժերի բոլոր զորատեսակների զինծառայողների մասնագիտական տոնն է։ «Բանակի օրը» նշվում է 2001 թվականից, Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանով։ 1992թ. հենց այդ օրը հռչակվեց հայկական բանակի ստեղծման մասին։
Մարտի 8-ը՝ Կանանց միջազգային օրը, գարնան և կանանց հանդեպ հատուկ ուշադրության տոնն է։ Այդ օրը տղամարդիկ, ինչպես նաև պատանիներն ու տղաները չեն մոռանում կանանց, աղջիկների և աղջնակների մասին, որոնք շրջապատում են նրանց տանը, աշխատավայրում, ուսումնական հաստատությունում և այլուր։ Նվիրվում են գարնան առաջին ծաղիկները՝ կակաչներ, նարգիզներ և հովտաշուշաններ։ Ուժեղ սեռի ներկայացուցիչներն իրենց սիրելի և հարազատ կանանց նվիրում են ուշադրություն և սեր։
Ապրիլի 7-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է ամենակարևոր տոներից մեկը՝ Սուրբ Աստվածամոր Ավետման տոնը։ Ըստ Աստվածաշնչի՝ այդ օրը հրեշտակներն ավետում են Կույս Մարիամին Հիսուս Քրիստոսի ծննդյան մասին։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին II-ի կարգադրությամբ Ավետման տոնը հռչակվել է մայրության օրհնության օր։ Հայկական բոլոր եկեղեցիներում այդ օրը կատարվում է մայրերի օրհնության ծես։
Այդ օրն ընդունված է շնորհավորել մայրերին, տատիկներին, քույրերին, կանանց և հարսնացուներին։ Նրանց տալիս են ծաղիկներ և նվերներ։
Հայոց ցեղասպանությունը՝ եղեռնը, կազմակերպվել և իրականացվել է 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից։ Ցեղասպանությունն իրականացվել է ֆիզիկական բնաջնջման և տեղահանության միջոցով, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության տեղահանությունն այնպիսի պայմաններում, որոնք անխուսափելիորեն հանգեցնում էին մահվան։ Ոչնչացվել է մոտ 1.500.00 հայ։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել է աշխարհի 26 երկիր։ 2015թ. ապրիլի 24-ին լրացավ այդ իրադարձության 100 տարին։ Այդ օրը հարյուր հազարավոր մարդիկ բարձրանում են Ծիծեռնակաբերդի բլրին կառուցված հուշահամալիր և ծաղիկներ դնում անմար կրակին։
Հայաստանում, ինչպես նաև աշխարհի շատ երկրներում մայիսի 1-ը նշվում է որպես Աշխատանքի միջազգային տոն։ Այն սկզբում կոչվում էր Աշխատավորների միջազգային համերաշխության օր։ Այդ օրը սովորաբար տեղի են ունենում քայլերթեր, համերգներ և տոնական միջոցառումներ։
Մայիսի 8 – Երկրապահի օր, Շուշիի ազատագրման օր (ոչ աշխատանքային օր)
Երկրապահի օրը Երկրապահ կամավորական միության բոլոր անդամների տոնն է։ Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում է 2001 թվականից սկսած։ Երկրորդ՝ ոչ պաշտոնական անվանումն է Շուշիի ազատագրման օր։ 1992թ. այդ օրը իրականացվեց ռազմական գործողություն, որի արդյունքում ազատագրվեց Շուշի քաղաքը։ Մտահղացման և իրականացման տեսանկյունից դա անթերի, հայկական ռազմարվեստում եզակի ռազմական գործողություն էր, որն արմատապես փոխեց Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական պայքարի ընթացքը։
Հայ ժողովուրդը, նախկին ԽՍՀՄ մյուս ժողովուրդների կողքին, իր ծանրակշիռ ավանդն է ունեցել ֆաշիստական զավթիչների դեմ պայքարում։ Հայաստանում նշվող ամենասիրված և թանկ տոներից մեկն է։
Հայ ժողովուրդն իրավամբ հպարտանում է նրանով, որ Հայրենիքին տվել է Խորհրդային Միության չորս մարշալ և մեկ ծովակալ։ Մոտ 60 հայ գեներալներ եղել են Կարմիր բանակի խոշոր միավորումների հրամանատարներ։ Արիության և խիզախության համար 70 հազար հայ զինվոր, սպա և գեներալ պարգևատրվել են շքանշաններով և մեդալներով։ Փառքի շքանշանի լրիվ ասպետներ են 27 հայ։ Խորհրդային Միության հերոսի կոչման է արժանացել 103 հայ։ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսներ են լեգենդար օդաչու, բալթյան երկնքի հերոս Նելսոն Ստեփանյանը և Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը։
Այդ մեծ տոնի օրը շնորհավորում են Մեծ հայրենականի մասնակիցներին, ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրվում զոհված զինվորների հուշարձաններին։ Պարտադիր հրավառություն է տրվում ի պատիվ Հաղթանակի։
1918թ. մայիսի 28-ին վերականգնվում է Հայաստանի անկախությունը։ Հայաստանի Հանրապետության կազմավորումը նշանավորվեց հայկական պետականության վերականգնմամբ՝ Կիլիկյան հայկական թագավորության անկումից (1375թ.) հինգ ու կես հարյուրամյակ հետո։ Անկախության հռչակման պահին հայկական տարածքների զգալի մասը զավթված էր թուրքական զորքերի կողմից, որոնք գտնվում էին անմիջապես Էրիվանի մատույցներում։ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի մոտ հայկական բանակի տարած հաղթանակները թույլ տվեցին կանգնեցնել թուրքերի առաջխաղացումը և վերացնել հայ ժողովրդի գլխին կախված ֆիզիկական բնաջնջման վտանգը։
Հայաստանում ամեն տարի հունիսի 1-ին նշվում է Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը։ Հայերը գնահատում են ընտանիքը և սիրում երեխաներին։ Ծնողները ջանում են այդ օրը լիովին նվիրել երեխաներին. նրանց տանում են զբոսայգի, կինո, կենդանաբանական այգի, մանկական հրապարակներ։ Այդ օրը ինչպես մայրաքաղաք Երևանում, այնպես էլ Հայաստանի մարզերում տարբեր միջոցառումներ են իրականացվում։
ՀՀ Սահմանադրությունն ընդունվել է 1995թ. հուլիսի 5-ին՝ համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում։ 2005թ. Սահմանադրությունում լրացումներ կատարվեցին, որոնք արժանացան համաժողովրդական հավանության նոյեմբերի 27-ի հանրաքվեով։
Սեպտեմբերի 1-ը՝ ուսումնական տարվա սկիզբը, Հայաստանում նշվում է որպես «Գիտելիքի, գիր ու գրականության օր»։ Այդ օրը սկսվում են պարապմունքները բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում և դպրոցներում, տեղի են ունենում հանդիսավոր հավաքներ և, իհարկե, հնչում է ավանդական «առաջին զանգն» առաջին դասարանցիների համար։
Սեպտեմբերի 21-ին ողջ Հայաստանը նշում է Անկախության օրը։ 1991թ. այդ օրը Հայաստանի ժողովուրդը համաժողովրդական հանրաքվեով «Այո» ասաց Խորհրդային Միությունից անկախանալուն, որի կազմում հանրապետությունը գտնվում էր 1921 թվականից։ Պաշտոնապես հանրապետությունն անկախություն ստացավ նույն թվականի դեկտեմբերի 26-ին՝ Խորհրդային Միության փլուզման հետ կապված։
Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը (մինչև 1936թ.՝ Էրիվան) աշխարհի պահպանված հնագույն քաղաքներից է (հիմնադրվել է մ.թ.ա. 782թ.)։ «Էրեբունի-Երևան» առաջին պաշտոնական տոնակատարությունը տեղի է ունեցել 1968թ. հոկտեմբերին։ Նշվել է մայրաքաղաքի հիմնադրման 2750-ամյակը։ Երևանի օրվա կապակցությամբ տեղի են ունենում զանգվածային ժողովրդական տոնակատարություններ։
1988թ. այդ օրը, ժամը 11։41-ին Հայաստանում տեղի ունեցավ ուժեղ երկրաշարժ, որն ընդգրկեց Հայաստանի տարածքի ողջ հյուսիսային հատվածը։ 30 վայրկյանի ընթացքում երկրաշարժը հողին հավասարեցրեց Սպիտակ քաղաքը և մեծ ավերածություններ պատճառեց Լենինական (Գյումրի), Կիրովական (Վանաձոր) և Ստեփանավան քաղաքներին։ Ավելի քան 25 հազար մարդ զոհվեց, մոտ 19 հազար մարդ հաշմվեց, տանիքից զրկվեց հանրապետության 530 հազար բնակիչ։
Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում են նաև բազմաթիվ եկեղեցական տոներ։ Այդ կապակցությամբ ՀՀ կառավարությունը տեղափոխում է աշխատանքային օրերը։

Национальными праздниками и памятными днями в Армении являются:
Новый год в Армении отмечают традиционно, как и во многих странах: с Дедом Морозом и Снегурочкой. Новогоднюю ночь встречают со своей семьей за столом. Все члены семьи собираются под одной крышей, чтобы провести старый год и встретить новый. Члены семьи дарят друг другу подарки. После молодежь ходит на дискотеки, гуляют на площадях крупных городов. Старшее поколение традиционно любит смотреть праздничные концерты по телевизору.
6 января Армянская Апостольская Церковь отмечает праздник Богоявления и Рождества Христова. Вечером, в канун праздника, во всех церквах служится литургия, которая называется Литургия Сочельника. Верующие зажигают свечу в церквях и несут ее домой для освещения. На следующий день, утром служится Рождественская литургия. Проводят праздник крещения с церемонии освящения воды. В воду добавляется святое Миро, вода благословляется молитвой. Вода именуется крещенской и является целебным средством для больных, так как освященная вода обладает особенными благодатными свойствами. Крещенскую воду хранят и относятся к ней, как к великой святыне.
Рождество в Армении является великим семейным праздником, который собирает всю семью за праздничным богато накрытым столом.
Ежегодно 28 января в Армении отмечается «День Армии». Это профессиональный праздник военнослужащих всех родов войск Вооруженных сил РА. «День Армии» начали отмечать с 2001 года, указом 2 президента Армении Роберта Кочаряна. Именно в этот день, в 1992 году, было провозглашено создание армянской армии.
8 марта - «Международный женский день», праздник весны и повышенного внимания к женщине. В этот день мужчины, а также юноши и мальчики, не забывают о женщинах, девушках и девочках, которые окружают их дома, на работе, в учебный заведениях и т.д. Дарятся первые весенние цветы – тюльпаны, нарциссы и ландыши, представители сильной половины человечества дарят своим любимым и родным женщинам внимание, заботу и любовь.
7-го апреля Армянская Апостольская Церковь отмечает один из самых важных праздников – Благовещение Пресвятой Богородицы. Согласно Библии, в этот день ангелы возвестили Деву Марию о предстоящем рождении Иисуса Христа. Распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина II праздник Благовещения провозглашен Днем благословения материнства. Во всех армянских церквах в этот день совершается обряд благословения матерей.
В этот день принято поздравлять матерей, бабушек, сестер, жен и невест. Дарят им цветы и подарки.
Геноцид армян - армянская резня, организованная и осуществленная властями Османской империи в 1915г. и продлившаяся до 1923г. Геноцид осуществлялся путем физического уничтожения и депортации, включая перемещение гражданского населения в условиях, приводящих к неминуемой смерти. Было уничтожено около 1.500.00 армян. Геноцид армян признан и осужден 26 странами мира. 24 апреля 2015 года этому событию исполнилось 100 лет. В этот день сотни тысяч людей поднимаются на холм к мемориальному комплексу Цицернакаберд и возлагают цветы к вечному огню.
В Армении, как и во многих странах мира, 1 мая отмечается как международный праздник - День труда. Он изначально носил название День международной солидарности трудящихся. Традиционно в этот день проходят демонстрации, концерты и праздничные гуляния.
«День Еркрапа» - праздник всех членов Еркрапа (Союз добровольцев РА). Отмечается в Республике Армения ежегодно, с 2001 года. Второе, неофициальное название праздника - «День освобождения Шуши». В этот день, в 1992 году была проведена военная операция, вследствие которой был освобожден г. Шуши. С точки зрения разработки и осуществления, это было безупречным, уникальным в армянском военном искусстве военным действием, которое внесло коренной перелом в ход Карабахской национально-освободительной борьбы.
Армянский народ, наряду с другими народами бывшего СССР, внес весомый вклад в борьбу против фашистких захватчиков. День - один из любимый и дорогих праздников, отмечаемых в Армении.
Армянский народ по праву гордится тем, что дал Родине четырех маршалов Советского Союза и одного адмирала флота Советского Союза. Около 60 генералов-армян командовали крупными соединениями Красной армии. За мужество и отвагу 70 тысяч армянских солдат, офицеров и генералов были награждены орденами и медалями. Полными кавалерами ордена Славы стали 27 армян. Звания Героя Советского Союза были удостоены 103 армянина. Дважды Героями Советского Союза стали легендарный лётчик, герой балтийского неба Нельсон Степанян и маршал Советского Союза Ованес Баграмян.
В этот великий праздник по традиции поздравляют участников Великой отечественной войны, возлагаются цветы и венки к памятникам погибших солдат. Обязательный атрибут – салют в честь Победы.
28 мая 1918 года была восстановлена независимость Армении. Образование Республики Армении ознаменовало собой восстановление армянской государственности через пять с половиной веков после падения Киликийского армянского государства (1375). На момент провозглашения независимости значительная часть территории была оккупирована турецкими войсками, которые находились уже в непосредственной близости от Эривани. Победы, одержанные армянской армией в сражениях под Сардарапатом, Баш-Абараном и Караклисом, позволили остановить продвижение турок и устранить нависшую над армянским народом угрозу физического уничтожения.
Ежегодно 1 июня в Армении отмечается Международный день защиты детей. Армяне ценят семью и любят детей. Родители стараются полностью посвятить этот день детям: ведут их в парк, кино, зоопарк, на детские площадки. В этот день, как в столице - Ереване, так и в областях Армении, проходят различные мероприятия.
Конституция РА была принята 5 июля 1995 года в результате всенародного референдума. В 2005 году в Конституцию были внесены поправки, которые были одобрены на всенародном референдуме 27 ноября.
Начало нового учебного года - 1 сентября, отмечается в Армении как «День знаний, письменности и литературы». В этот день начинаются занятия в высших учебных заведениях и школах, проводятся торжественные собрания и, конечно же, традиционный «первый звонок» для первоклассников.
Город Ереван (до 1936 года Эривань) - столица Армении, один из древнейших сохранившихся городов мира (основан в 782 году до н. э.). Первое официальное празднество «Эребуни – Ереван» состоялось в октябре 1968 года. Отмечалась 2750 годовщина основания столицы. В Ереване по случаю знаковой даты проходят массовые народные гуляния.
21 сентября вся Армения отмечает День независимости. В 1991 году, в этот день, народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за провозглашение независимости от Советского Союза, в который республика входила с 1921 года. Формально Республика получила независимость 26 декабря того же года в связи распадом Советского Союза.
В этот день в 11 часов 41 минуту в Армении произошло сильнейшее землетрясение. Оно охватило всю северную часть территории Армении. За 30 секунд землетрясение разрушило город Спитак и нанесло сильнейшие разрушения городам Ленинакан (Гюмри), Кировакан (Ванадзор) и Степанаван. Более 25 тысяч человек погибли, около 19 тысяч стали инвалидами, лишились крова 530 тысяч жителей республики.
В Республике Армения отмечаются также множество церковных праздников. В связи с этим Правительство РА переносит рабочие дни.