Հայաստան. մուտք երկիր և ելք երկրից
Հայաստանի Հանրապետության տարածք մտնելու համար օտար երկրի քաղաքացիները պետք է ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ (անձնագիր, արտասահմանյան անձնագիր, դիվանագիտական կամ ծառայողական անձնագիր, որի գործողության ժամկետն ուժի մեջ է համարվում ենթադրվող վերադարձից ոչ պակաս, քան դեռևս 3 ամիս), վիզա կամ հատուկ կեցության կարգավիճակը հաստատող փաստաթուղթ, եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենքները կամ միջազգային համաձայնագրերն այլ կարգ չեն նախատեսում։
Եթե օտար պետության քաղաքացին Հայաստան է ժամանում առանց անձը հաստատող փաստաթղթի կամ վիզայի, կամ եթե նրան մերժում են վիզա տալ սահմանակետում, ապա նա չի կարող մտնել Հայաստանի Հանրապետության տարածք։ Նա կվերադարձվի իր երկիր կամ այն երկիրը, որտեղից ժամանել է Հայաստան։ Կանոնը չի տարածվում այն անձանց վրա, ովքեր եկել են քաղաքական ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ ստանալու նպատակով։
Ուղևորություն երեխաների հետ
Օտար երկրների անչափահաս քաղաքացիները կարող են Հայաստանի Հանրապետության տարածք մտնել ծնողների, մեկ ծնողի կամ օրինական այլ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
Մուտքի համար անհրաժեշտ են հետևյալ փաստաթղթերը.
• երեխայի ծննդյան վկայականը,
• երեխայի արտասահմանյան անձնագիրը (14 տարեկանից բարձր երեխաների համար) կամ ծնողի արտասահմանյան անձնագիրը, որտեղ գրանցված է երեխան,
• թե երեխան ճամփորդում է ծնողներից մեկի կամ երրորդ անձանց ուղեկցությամբ, պահանջվում է նոտարիուսի կողմից հաստատված լիազորագիր ծնողներից (ծնողից)՝ երեխային դուրս բերելու համար։
Ինչ կարելի է բերել Հայաստան
Օտար պետությունների քաղաքացիներն անմաքսատուրք կարող են ուղեբեռով երկիր մտցնել 50 կգ ընդհանուր քաշով ապրանքներ՝ 500 ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող գումարի չափով, 2 լիտր գինի կամ 1 լիտր թունդ ալկոհոլային խմիչքներ, մինչև 200 հատիկ (գլանակ) ծխախոտ (կանոնը տարածվում է միայն 18-ը լրացած անձանց վրա)։
Թույլատրվում է երկիր բերել դեղամիջոցներ անձնական բուժսպասարկման և բուժման համար՝ 10 անուն և յուրաքանչյուրից՝ 3 փաթեթը չգերազանցող քանակությամբ։ Մեծ քանակություն ներկրելու համար անհրաժեշտ է ստանալ Առողջապահության նախարարության թույլտվությունը։
Արտարժույթ կարելի է ներկրել և դուրս բերել անսահմանափակ քանակությամբ, բայց եթե դուք ուզում եք Հայաստան բերել $10000-ից ավելի, ապա անհրաժեշտ է ձևակերպել հայտարարագիր և պահել այն մինչև ուղևորության ավարտը՝ երկրից դուրս գալու ժամանակ հնարավոր անախորժություններից խուսափելու համար։ Մեծ գումար ներկրելու պարագայում ավելի լավ կլինի գումարը ներմուծել բանկի միջոցով։
Ինչ է արգելված բերել Հայաստան
Չի կարելի երկիր բերել թմրանյութեր, պայթուցիկ և թունավոր նյութեր, զենք, զինամթերք։ Որսորդական զենքի համար անհրաժեշտ է նախապես ստանալ Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության թույլտվությունը։
Մեկնումը Հայաստանից
Օտար պետությունների քաղաքացիները կարող են մեկնել Հայաստանից անձնագրի և այն փաստաթղթի հիման վրա, որը հիմնավորում է նրանց գտնվելը Հայաստանում, եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով և միջազգային պայմանագրերով այլ կարգ սահմանված չէ։
Թույլատրվում է դուրս տանել 50 կգ ընդհանուր քաշը և 500 ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող ուղեբեռ, 2 լիտր գինի կամ 1 լիտր թունդ ալկոհոլային խմիչք, մինչև 200 հատիկ (գլանակ) (կանոնը տարածվում է միայն 18-ը լրացրած անձանց վրա)։
Ինչ է արգելված տանել Հայաստանից
Հայաստանից չի կարելի տանել ցանկացած հնաոճ իր (դրամներ, թանկարժեք քարեր, ձեռագրեր և արվեստի գործեր)։ Իսկ եթե կա նման պահանջ և ցանկություն, ապա պետք է ստանալ համապատասխան մարմինների թույլտվությունը։
Եթե Դուք հարցեր ունենաք Հայաստանի Հանրապետություն մտնելու հետ կապված, խնդրում ենք մեզ հետ կապվել հետևյալ էլեկտրոնային հասցեով. Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։.

Армения: правила въезда и выезда
Для въезда на территорию Республики Армения граждане иностранных государств должны иметь действительный документ, удостоверяющий личность (паспорт, загранпаспорт, дипломатический или служебный паспорт), срок действия которого истекает не менее, чем через 3 месяца после предполагаемого возвращения), визу или документ, свидетельствующий статус специального проживания, если законы или международные соглашения Республики Армения не предполагают иного порядка.
С 23 февраля 2017 года граждане России по соглашению между правительствами двух стран могут посещать Армению по внутренним паспортам. Подробная информация здесь
Если гражданин иностранного государства прибывает в Армению без удостоверения личности или без визы или если ему отказывают в получении визы на пограничном пункте, то он не может въехать на территорию Республики Армения. Он будет возвращен в страну происхождения или в страну, из которой он прибыл в Армению. Правило не распространяется на лиц, которые прибыли с целью получения политического убежища или статуса беженца.
Поездка с детьми
Несовершеннолетние граждане иностранных стран могут въехать в территорию Республики Армения в сопровождении родителей, одного из родителей или иных законных представителей.
Для въезда необходимы следующие документы:
• свидетельство о рождении ребенка;
• загранпаспорт ребенка;
• если ребенок путешествует в сопровождении 1-го из родителей, либо третьих лиц, требуется доверенность от родителей (родителя) на вывоз ребенка, заверенная нотариусом.
Что можно ввозить в Армению
Граждане иностранных государств могут беспошлинно ввезти в сопровождаемом багаже товары общим весом до 50 кг, на сумму, не превышающую 500 долларов США, 2 литра вина или 1 литр крепких спиртных напитков, до 20 пачек табачных изделий (правило распространяется только на лица, достигшие 18-летнего возраста).
Разрешено ввозить лекарственные препараты для личного медицинского обслуживания и лечения в количестве, не превышающем 10 наименований и 3 упаковок в каждом наименовании. На ввоз большего количества необходимо получить разрешение в Министерстве здравоохранения.
Валюту можно ввозить и вывозить в неограниченном количестве, однако если вы хотите ввезти в Армению сумму больше $10.000, то необходимо оформить декларацию и сохранить ее до конца поездки во избежание возможных неприятностей при выезде. Ввоз большей суммы лучше перевести сумму через банк.
Что запрещено ввозить в Армению
Нельзя перевозить с собой наркотические, взрывчатые и отравляющие вещества, оружие, боеприпасы. Для охотничьего оружия необходимо заранее получить разрешение в МВД Республики Армения.
Отбытие из Армении
Граждане иностранных государств могут отбыть из Армении на основе паспорта и документа, обосновывающего пребывание в Армении, если иной порядок не установлен законами или международными договорами Республики Армения.
Разрешается вывоз сопровождаемого багажа весом, не превышающем 50 кг общей стоимостью, не превышающей 500 долларов США , 2 литра вина или 1 литр крепких спиртных напитков, до 20 пачек табачных изделий (правило распространяется только на лица, достигшие 18-летнего возраста).
Что запрещено вывозить из Армении
Из Армении нельзя вывозить любой антиквариат (монеты, драгоценные камни, рукописи и различные произведения искусства). Если же есть такая потребность и желание, то придется получать разрешение в соответствующих органах.
Если у Вас возникнут вопросы по въезду в Республику Армения, пожалуйста, свяжитесь с нами по следующему email адресу: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в браузере должен быть включен Javascript..