Հայաստան. մուտք երկիր և ելք երկրից
Հայաստանի Հանրապետության տարածք մտնելու համար օտար երկրի քաղաքացիները պետք է ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ (անձնագիր, արտասահմանյան անձնագիր, դիվանագիտական կամ ծառայողական անձնագիր, որի գործողության ժամկետն ուժի մեջ է համարվում ենթադրվող վերադարձից ոչ պակաս, քան դեռևս 3 ամիս), վիզա կամ հատուկ կեցության կարգավիճակը հաստատող փաստաթուղթ, եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենքները կամ միջազգային համաձայնագրերն այլ կարգ չեն նախատեսում։
Եթե օտար պետության քաղաքացին Հայաստան է ժամանում առանց անձը հաստատող փաստաթղթի կամ վիզայի, կամ եթե նրան մերժում են վիզա տալ սահմանակետում, ապա նա չի կարող մտնել Հայաստանի Հանրապետության տարածք։ Նա կվերադարձվի իր երկիր կամ այն երկիրը, որտեղից ժամանել է Հայաստան։ Կանոնը չի տարածվում այն անձանց վրա, ովքեր եկել են քաղաքական ապաստան կամ փախստականի կարգավիճակ ստանալու նպատակով։
Ուղևորություն երեխաների հետ
Օտար երկրների անչափահաս քաղաքացիները կարող են Հայաստանի Հանրապետության տարածք մտնել ծնողների, մեկ ծնողի կամ օրինական այլ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ։
Մուտքի համար անհրաժեշտ են հետևյալ փաստաթղթերը.
• երեխայի ծննդյան վկայականը,
• երեխայի արտասահմանյան անձնագիրը (14 տարեկանից բարձր երեխաների համար) կամ ծնողի արտասահմանյան անձնագիրը, որտեղ գրանցված է երեխան,
• թե երեխան ճամփորդում է ծնողներից մեկի կամ երրորդ անձանց ուղեկցությամբ, պահանջվում է նոտարիուսի կողմից հաստատված լիազորագիր ծնողներից (ծնողից)՝ երեխային դուրս բերելու համար։
Ինչ կարելի է բերել Հայաստան
Օտար պետությունների քաղաքացիներն անմաքսատուրք կարող են ուղեբեռով երկիր մտցնել 50 կգ ընդհանուր քաշով ապրանքներ՝ 500 ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող գումարի չափով, 2 լիտր գինի կամ 1 լիտր թունդ ալկոհոլային խմիչքներ, մինչև 200 հատիկ (գլանակ) ծխախոտ (կանոնը տարածվում է միայն 18-ը լրացած անձանց վրա)։
Թույլատրվում է երկիր բերել դեղամիջոցներ անձնական բուժսպասարկման և բուժման համար՝ 10 անուն և յուրաքանչյուրից՝ 3 փաթեթը չգերազանցող քանակությամբ։ Մեծ քանակություն ներկրելու համար անհրաժեշտ է ստանալ Առողջապահության նախարարության թույլտվությունը։
Արտարժույթ կարելի է ներկրել և դուրս բերել անսահմանափակ քանակությամբ, բայց եթե դուք ուզում եք Հայաստան բերել $10000-ից ավելի, ապա անհրաժեշտ է ձևակերպել հայտարարագիր և պահել այն մինչև ուղևորության ավարտը՝ երկրից դուրս գալու ժամանակ հնարավոր անախորժություններից խուսափելու համար։ Մեծ գումար ներկրելու պարագայում ավելի լավ կլինի գումարը ներմուծել բանկի միջոցով։
Ինչ է արգելված բերել Հայաստան
Չի կարելի երկիր բերել թմրանյութեր, պայթուցիկ և թունավոր նյութեր, զենք, զինամթերք։ Որսորդական զենքի համար անհրաժեշտ է նախապես ստանալ Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության թույլտվությունը։
Մեկնումը Հայաստանից
Օտար պետությունների քաղաքացիները կարող են մեկնել Հայաստանից անձնագրի և այն փաստաթղթի հիման վրա, որը հիմնավորում է նրանց գտնվելը Հայաստանում, եթե Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով և միջազգային պայմանագրերով այլ կարգ սահմանված չէ։
Թույլատրվում է դուրս տանել 50 կգ ընդհանուր քաշը և 500 ԱՄՆ դոլարը չգերազանցող ուղեբեռ, 2 լիտր գինի կամ 1 լիտր թունդ ալկոհոլային խմիչք, մինչև 200 հատիկ (գլանակ) (կանոնը տարածվում է միայն 18-ը լրացրած անձանց վրա)։
Ինչ է արգելված տանել Հայաստանից
Հայաստանից չի կարելի տանել ցանկացած հնաոճ իր (դրամներ, թանկարժեք քարեր, ձեռագրեր և արվեստի գործեր)։ Իսկ եթե կա նման պահանջ և ցանկություն, ապա պետք է ստանալ համապատասխան մարմինների թույլտվությունը։
Եթե Դուք հարցեր ունենաք Հայաստանի Հանրապետություն մտնելու հետ կապված, խնդրում ենք մեզ հետ կապվել հետևյալ էլեկտրոնային հասցեով. Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։.

Armenia: the rules of entry and exit
For the entry into the territory of the Republic of Armenia foreign citizens must have a valid identity document (passport, international passport, diplomatic or service passport, which expires in no less than 3 months after the alleged return), a visa or document certifying the status of special stay if laws or international agreements of the Republic of Armenia does not suggest a different order.
If a foreign citizen arrives in Armenia without an identity card or without a visa or if he has been denied a visa at the border post, he cannot enter the territory of the Republic of Armenia. He will be returned to the country of origin or to the country from which he has arrived in Armenia. The rule does not apply to the persons who have arrived in order to obtain political asylum or refugee status.
Trip with children
Under-age citizens of foreign countries may enter the territory of the Republic of Armenia accompanied by parents, a parent or other legal representatives.
To enter the country you need the following documents:
• a birth certificate;
• international passport of the child (for children older than 14 years) or the parent's passport in which the child is registered;
• if the child travels accompanied by one of the parents or third parties, authorization is required from the parent (s) on the removal of the child, certified by a notary.
What can be imported to Armenia
Foreign citizens can import duty free goods in the accompanied baggage weighing up to 50 kg, in an amount not exceeding $ 500, 2 liters of wine or 1 liter of spirits, up to 200 cigarettes (the rule applies only to the persons who have reached the age of 18).
It is allowed to import drugs for personal medical care and treatment in an amount not exceeding 10 names and 3 packages for each name. For importing more than the allowed amount it is necessary to obtain permission from the Ministry of Health.
The currency can be imported and exported in unlimited amounts, but if you want to import to Armenia more than $ 10,000, it is necessary to issue a declaration and save it until the end of the trip to avoid any problems on departure. In case of importing a greater amount better to transfer the amount through a bank.
What is forbidden to import to Armenia
It is forbidden to transport drugs, explosive and poisonous substances, weapons, ammunition. For hunting weapons you are kindly requested to obtain permission from the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia.
Departure from Armenia
Foreign citizens may leave Armenia on the basis of the passport and the documents justifying their stay in Armenia, unless otherwise provided by law or international agreements of the Republic of Armenia.
It is permitted to export accompanied baggage weighing up to 50 kg in a total amount not exceeding $ 500, 2 liters of wine or 1 liter of spirits, up to 200 cigarettes (rule applies only to the persons who have reached the age of 18).
What is forbidden to export from Armenia
It is forbidden to export from Armenia any antiques (coins, gems, manuscripts and various works of art). If there is such a need and desire, you have to obtain approval from the relevant authorities.
If you have any questions on entry into the Republic of Armenia, do not hesitate to contact us at the following email address: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..